nawóz zbilansowany

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to niesprawne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

actipol   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową ripostą na właściwe użycie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich stosowania, aby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – oczywiście biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew bądź też wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy wybierają nawóz na bazie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Mimo to innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność różnych nawozów oraz czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym dobrym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.